LLL хабарландырулар

Байланыстырушы бөліктер: түрлі мәдениеттердегі және әлеуметтік контексттердегі шағымдар

18 қазан (бейсенбі) сағат 15: 30-да кабинет № 8.105.

Байланыстырушы бөліктер: әртүрлі мәдениеттер мен әлеуметтік контексттердегі шағымдар

Тілдер, лингвистика және әдебиет кафедрасының ассистент профессоры Александр Шеффердің дәрісі

Баяндамашы туралы:

Александр Шеффер Огайо штатындағы Кеньон колледжінде қазіргі француз және орыс әдебиетінде маманданған қазіргі тілдер мен әдебиет бакалавры дәрежесін алды. Кейінірек Иллинойс штатының университетінде француз тілінде француз және француз әдебиеті мен мәдениеті мамандығы бойынша магистр дәрежесін алды, сонымен қатар Айова Университетінде екінші тілді оқу бойынша докторлық дәреже алды. Оның ғылыми қызығушылығы қолданбалы лингвистика, мәдениет және тіл педагогикасы қиылысында жатыр. Атап айтқанда, қазіргі уақытта әлеуметтік лингвистика, әсіресе, аралық прагматика және сөйлеу кодекстерімен айналысады.

Баяндаманың қысқаша мазмұны:

Барлық мәдениеттерде шағымдар бар және олар осы қоғамның сыпайылық, табу және коммуникацияның құндылықтарын бірегей түсінуді қамтамасыз етеді. Шағымдар түрлі мәдениеттерде ғана емес, сондай-ақ шағын қауымдастық топтарында, сондай-ақ жеке адамдар арасында да ерекшеленеді. Осы таныстырылымда шағымдарды әртүрлі тұрғыдан қарастырамыз, үш түрлі тілдік топтағы адамдар – француз тілінде сөйлейтіндер, ағылшын тілінде сөйлейтіндер және жоғары оқу орындарында француз тілі курстарында оқитын ағылшын тілінде  сөйлейтіндер арасындағы  шағымдарды, сондай-ақ контексттің ойнайтын рөлін қарастырамыз. Бұл үшін зерттеуші әртүрлі әлеуметтік жағдайларға шағым беру үшін пайдаланылатын жиіліктер мен стратегияларды зерделейді.  Бұдан басқа, зерттеуші адамдар шағымданбауды қалайтын жиіліктерді және олардың дәлелдемелерін қарастырады. Осы таныстырылым  шағымдардың көптеген әмбебап лингвистикалық және әлеуметтік-мәдени сипаттамаларын анықтайды, сонымен қатар жеке тілдік топтарға тән бірнеше аспектілерді көрсетеді. Осы түпнұсқалық зерттеудің негізінде шағымдармен байланысты мінез-құлықты жақсы түсіну үшін зерттеушілер әлеуметтік контексттің маңызды әсерін тануы тиіс. Ең алдымен болашақ зерттеулер шағымдардың мәдениетаралық мінез-құлқы мен сыпайылықтың әлеуметтік нормалары арасындағы күрделі және динамикалық өзара іс-қимылды ескеруі керек.