HPRS жаңалықтар

АЛЖИР құрбандары – есте сақтау және құрметтеу

IMG_20180117_100236-960×340

Осы аптада ГӘҒМ «АЛЖИР» мұражайынан «Есте сақтау және құрметтеу» экспозициясын өткізді.

«АЛЖИР» мұражайы 2007 жылы ашылған саяси қуғын-сүргін құрбандары мен Сталиннің тоталитаризм құрбандарына арналған мемориалдық кешен болып табылады. Ол Астана қаласының жанындағы ауылда орналасқан.

Отан сатқындары әйелдерінің Ақмола лагері 80 жыл бұрын жұмыс істей бастады, және Кеңес Одағы тарихындағы қайғылы оқиғаның бастауы болды. Көрмеде лагерде қаза тапқан жазықсыз әйелдердің әңгімелерін баяндайтын 10 плакат бар.

Көрме «АЛЖИР» мұражайымен және ГӘҒМ арасындағы ынтымақтастықты жалғастыруда. Бұдан бұрын SSRES студенттері мұражайға барған болатын. Ал өткен жылдың қазан айында MAPSIR түлегі Райхан Сатымбекова мен мұражай кураторы Анара Хасенова сталиндік террордың «АЛЖИР» құрбандарының есімі туралы баяндама жасады.

Қазіргі уақытта ГӘҒМ және «АЛЖИР» мұражайы Глазго және Стратклайд Университетімен (Шотландия) біріге отырып зерттеу жобасын жасауда. Жоба Ұлыбританияның Экономикалық және әлеуметтік зерттеулер кеңесімен (ESRC) қаржыландырылады, және ол ГУЛАГ-тың жады және қазіргі адамдардың жазалауға қатысты көзқарастары туралы зерттеулерге негізделген.