Жаңалықтар

«Еуразиядағы дамудың саяси экономикасындағы жаңа жетістіктер» атты 1-конференциясы

Photo555

Назарбаев Университеті 2023 жылғы 1 маусым мен 3 маусым аралығында Еуропалық салыстырмалы экономикалық зерттеулер қауымдастығымен және Гарриман институтымен (Колумбия университеті) және Бремен университетімен бірлесіп «Еуразиядағы дамудың саяси экономикасындағы жаңа жетістіктер» 1-конференциясын өткізді, сондай-ақ іс-шара аясында NU – EACES семинары. Бұл 9 панельдік сессиядан тұратын үш күндік конференция болды және конференцияға 35 спикер қатысты.

Ора Джон Ройтер Висконсин-Милуоки университетінің негізгі баяндамашысы болды. Оның ғылыми жұмысының негізгі бағыты – бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі салыстырмалы саяси экономика, сайлау және демократияландыру мәселелерін зерттеу.

Конференцияда Гарвард университеті, Колумбия университеті, Принстон университеті, Гент университеті, Дублин Тринити колледжі, Бремен университеті, Назарбаев университеті, Алматы менеджмент университеті, Гонконг Қытай университеті сияқты әлемнің түкпір-түкпірінен келген ғалымдардың 35-тен астам баяндамалары ұсынылды. Спикерлер «Өңірлік даму», «БАҚ, қоғам және цифрландыру», «Экономикалық сын-қатерлер», «Сенім және ұжымдық әрекет», «Сайлау және саяси элита» сияқты, сондай-ақ Еуразия үшін өзекті тақырыптарды қозғады.

Бұл іс-шараға 70-ке жуық профессорлар мен сарапшылар қатысты, бұл қоғамның сессия тақырыптарына шынайы қызығушылығын көрсетті. Қатысушылар мен тыңдаушылар конференцияның баяндамалары мен ұйымдастырылуын жоғары бағалап, келесі конференцияға қатысуға ниет білдірді.

NU саясаттану және халықаралық қатынастар кафедрасының ассистенті Динара Писарева конференция туралы өз пікірімен бөлісті:

«Таңдалған тақырыптар мені таң қалдырды, өйткені олар Ресей, Қазақстан және Украина сияқты елдер үшін маңызды саяси және экономикалық дамудың әртүрлі аспектілерін қамтиды. Талқылаулар жан-жақты болды және Еуразия аймағындағы саясат пен экономиканың күрделі өзара әрекеттестігіне жаңа көзқарас берді.

Мені таңқалдырғаны – ұсынылған әдістемелердің алуандығы болды. Тізімдер мен сауалнамалар бар эксперименттерден бастап сапалы салыстырмалы талдауға және сипаттамалық статистикаға дейінгі бірқатар аналитикалық тәсілдерді көру маған шабыт берді. Мұндай көп қырлы көзқарас дискурсты байытып, тақырыпты жан-жақты түсінуге ықпал етті.»