Назарбаев Университетінде INURA ионды үдеткіш қондырғы орнатылды

IMG_20190807_145515213

Жеделдеткіш Лоуренс Беркли ұлттық зертханасымен (LBNL) және Томск политехникалық университетімен (TPU) бірлесіп жасалынған. Жоба физика кафедрасының доценті Александр Тихонов пен постдокторант Марат Қайқановтың басқаруымен жүзеге асып жатыр.

Жеделдеткіш иондық энергиясы 400 кэВ болатын 80 наносекундта 10000 ампер ионын қамтамасыз етеді. Бұл технология өте жоғары ток пен кернеуге ие болса да, нано-ғылым үшін – жетілдірілген құрылымы мен қасиеттері бар бірегей наноматериалдар жасау үшін қолданылады.

«Біздің соңғы жобаларымыздың бірі – Nano-Fab зертханасының таза бөлмесінде қазіргі заманғы электронды құрылғылар жасау. Біз болашақ электроника үшін транзисторларды құру үшін жаңа нанометрлік масштабтағы ферроэлектрлік материалдарды, жұқа 2D материалдарды, көміртекті нанотүтікшелерді зерттейміз. Жақында бұл зерттеу жетекші «Наноматериалдар» және «2Д материалдар» журналдарында жарияланды.

Фотосуреттерде біз INURA ион-үдеткішін және біздің топ Беркли зертханасындағы (АҚШ) нанофабрикациялық молекулалық құю қондырғысында жұмыс істейміз» -, дейді профессор Тихонов.