HPRS жаңалықтар

NU Гарвардпен бірге Орталық Азия тарихы бойынша халықаралық конференция өткізді

DSC_0343

21-22 мамыр аралығында Назарбаев Университетінде Гарвард университетімен серіктестікте “Империя, колониялар және білім” халықаралық конференциясы өтті.

Бұл пандемиядан кейінгі гуманитарлық және әлеуметтік ғылымдар бойынша алғашқы ірі конференция болды. Бұл іс-шара университеттер арасында ынтымақтастық орнату мақсатында ұйымдастырылды.

Гарвард университеті Дэвис Ресей және Еуразиялық зерттеулер орталығының Орталық Азия бойынша бағдарламасының аға ғылыми қызметкері доктор Наргис Касенова:”Конференция жақын арада көптеген іс-шаралар мен семинарлардың бірі болады және біздің университеттеріміз бөлісетін дәстүрге айналады деп үміттенемін”, – деп бөлісті.

НУ профессор-оқытушылар құрамы мен студенттер конференцияны ұйымдастыруға белсенді қатысты.Олардың қажырлы еңбегі мен жанқиярлығы Назарбаев Университетінің жеткен жетістіктері мен ұмтылыстарының әсерлі көрсетілуіне мүмкіндік берген екі шешуші факторға айналды.

Конференцияға Қазақстан, АҚШ, Жапония, Германия және Ресейдің бірқатар көрнекті ғалымдары қатысты. Олар өздерінің қазіргі және бұрынғы ғылыми жобалары мен диссертациялардан үзінділер ұсынды. Бұл идеялармен алмасуға және осы саладағы ғылыми зерттеулерді алға жылжытуға ықпал етті. Олардың презентациялары аудиторияның қызығушылығын тудырып, қойылған сұрақтары конференцияның тақырыптық бағытының жоғары өзектілігін көрсетті.

Гарвард университетінің тарих факультетінің орыстану кафедрасының профессоры және кеңестік ұлт саясаты туралы негізгі кітаптың авторы, “Позитивті әрекеттер империясы: КСРО-дағы ұлттар мен ұлтшылдық, 1923-1939” кітабының авторы Терри Мартиннің баяндамасы бір маңызды оқиға болды. Өз сөзінде ол ұлттың кеңестік тұжырымдамаларындағы қарама-қайшылықтар мен парадокстарға тоқталып, олардың ұзақ мерзімді және әлі де көрінетін салдарын көрсетті.

Тағы бір жарқын оқиға – “Империя” деп аталатын жобаның презентациясы. Оның бастамашысы және жетекшісі Ресей империясының Гарвард тарихшысы және тарихқа кеңістіктік көзқарастардың сенімді жақтаушысы доктор Келли О ‘ Нил болды. Бұл жоба мұрағаттық құжаттар мен карталарды жинауға және оларды ГАЖ және басқа да сандық құралдарды қолдана отырып түсіндіруге бағытталған. Профессор О ‘ Нилдің бастамасы “Қазақстанның киелі географиясы”әдіснамалық байланысты жобасымен жұмыс істейтін НУ оқытушыларынан үлкен қолдау тапты.

Жалпы, бұл конференция жетекші сарапшыларды жинап, пікір алмасу алаңын, болашақ ынтымақтастық үшін жаңа және қызықты алаң құру арқылы үлкен жетістікке жетті.