Жаңалықтар

NU-Middleburry интенсивті бағдарламасының орыс тілінің шет тілі және Еуразиялық зерттеулердегі алғашқы студенттерінің бірін қарсы алыңыз.

IMG-339500

1.Өзіңіз туралы қысқаша айтып берсеңіз?

Менің атым Пол «Маркович» Клейман. Кейде орысша Павел деген есімді де қолданамын. Мен Нью-Йорк штатынанмын. Орыс тілін оқып жүргеніме жеті жыл болды. Мен Огайо штатындағы (АҚШ) Оберлин колледжінде орыс және ағылшын тілдері бойынша бакалавр дәрежесін, Принстон университетінде славян тілдері мен әдебиеті бойынша магистр дәрежесін алдым және қазір Миддбери колледжінде орыс тіліндегі екінші магистратураны аяқтап жатырмын. Мен Миддлбериде «Абай Құнанбайұлының орыс тіліндегі бейнелері» тақырыбында магистрлік диссертация жазуды жоспарлап отырмын.

2. Мұнда оқу сізге не ұнайды ма?

Қазақстанның «Ұлы даласының» климаты өте суық болса да, мен кампустың ортасы өте жылы әрі тартымды деп ойлаймын. Студенттер өте мейірімді және еңбекқор, және мұнда әрқашан қандай да бір іс-шара немесе клуб кездесуі өтеді.

3. Неліктен сіз орыс тілін оқығыңыз келеді?

Мен жай ғана орыс тілін үйренгім келмейді, мен орыс тілін шынымен оқимын! Мен орыс тілін ең алдымен орыс әдебиетін жақсы көретіндіктен оқимын. Мен бұрынғы Кеңес Одағының (орыс тілі болған және әлі де кең таралған) аймақтарынан келген жаңа адамдармен кездесіп, араласқанды ұнатамын.

4. Курстан қандай күтулер бар?

Менің курстарымнан екі негізгі үмітім бар.

Біріншіден, мен ислам антропологиясы курсын оқып жатқандықтан, 751 жылы қазіргі Қазақстан аумағында ислам діні алғаш пайда болғаннан кейін исламның қазақ мәдениетіне, қоғамына және қауымдарына әсерін жақсырақ түсінгім келеді.

Екіншіден, мен қазақ тілі курсында оқып жүргендіктен, қазақ тілін жетік меңгеріп, Абай шығармаларын ағылшын тіліне аударғым келеді, ол үшін – менің кішіпейіл пікірімше – қазіргі таңда лайықты аударма жоқ.

5. Сыныпта сізбен бірге тағы кім бар?

Басқа американдық және қазақстандық бакалавриат және магистранттар.

6. Бұл бағдарлама туралы қалай естідіңіз?

Біздің шетелдегі Миддбери директоры, доктор Нана Цихелашвили Астанада Назарбаев Университетінде жаңа бағдарламаның басталғанын хабарлады. Бір сөзбен айтқанда, мен және менің әріптестерім із қалдырамыз, өйткені біз Миддбериден НУ-ға барған алғашқы студенттерміз. Бұл екі атақты жоғары оқу орнының ұзақ және жемісті ынтымақтастығы болады деп сенемін.

7. Сізге қандай курстар көбірек ұнады? Неліктен?

Жоғарыда айтылған себептерге байланысты ислам антропологиясы және қазақ тілі курстары маған өте ұнайды.

8. Назарбаев Университетінің профессорлық-оқытушылық құрамы туралы қысқаша айтып берсеңіз, мүмкін сіздің сүйікті ұстазыңыз бар шығар?

Маған өз профессорларым Алена Никитичева (Ислам антропологиясы) мен Айдар Балабеков (қазақ тілі) қатты ұнайды. Профессор Никитичева, кездейсоқ Ресейдің Коломна қаласынан келді, мен жарты жыл бойы марқұм совет жазушысы Венедикт Ерофеевті зерттеумен айналыстым; профессор. Балабеков – студенттерге ана тілін үйретуге деген ынталы қазақ.

9. Демалыс күндерін қалай өткізесіз

Әріптестеріммен, достарыммен сабақты жалғастырып, араласамын. Кейде мен қалаға мұражайларды аралауға, опера немесе театр қойылымын көруге немесе.