Жаңалықтар

SSH Student stories: Мәскеудегі жоғары экономика мектебіне оқуға түскен ЖӘГҒМ түлегі Томирис Машанмен сұхбат

SSH post, копия (1)

Томирис Машан – 2021 жылғы Summa Cum Laude түлегі, әлеуметтану мамандығы бойынша (антропология бойынша minor). Оқу кезінде ол ғылыми зерттеулерге белсене қатысты, екі рет ғылыми қызметкер болды, 2019 жылы үздік ғылыми қызметкер атанды және доктор Райми Мурмен бірге «Таза ауа Алматы» петициясы бойынша ғылыми жоба жасады. Питтсбург университетінің еуропалық және еуразиялық зерттеулер симпозиумында ұсынған оның негізгі жобасы «Құлдық құдайы Nike -ге қарсы: Қытайдағы Nike дүкендеріндегі ұйғырларды мәжбүрлеп еңбек ету мәселесі бойынша цифрлық трансұлттық байланыстырушы әрекетті талдау» және бұл жоба доктор Майкл Райанмен бақыланған.

Томирис әлеуметтану мен антропология бойынша студенттер қауымдастығының (@nu_s_a) төрайымы ретінде, SASA командасымен бірге NU -да осы күндері өзекті болып табылатын тұрақты сән тақырыбында алғашқы дәріс пен семинарды ұйымдастырды.

2020 жылы ол АҚШ Мемлекеттік Департаментінің Әйелдердің көшбасшылығының жаһандық консорциумының грантын алды және @weneedfem -ді көп тілді ақпараттандыру платформасын іске қосты, онда әлемнің әр түкпіріндегі адамдар феминизм туралы өз әңгімелері мен көзқарастарымен бөлісе алады. Сонымен қатар оның Қазақстандағы феминизм туралы эссесі конкурстық негізде Орталық Азиядағы Роза Люксембург қорының «Феминизм дауыстары» кітабында жариялану үшін таңдалды.

Қазіргі құлдық пен әлеуметтік теңсіздік сияқты жаһандық мәселелерді шешуге құмар Томирис магистр дәрежесін алуды және ғылыми қызметін жалғастыруды жоспарлап отыр. Осылайша, ол Мәскеудегі Ұлттық зерттеу университетінің жоғары экономика мектебінде салыстырмалы әлеуметтік зерттеулер бойынша халықаралық аккредиттелген магистрлік бағдарламаға қабылданды.

Міне Томиристің оқу, хоббиі және ЖӘГҒМ-не түсуі туралы қысқаша сұхбат.

Өзің туралы

Барлық SSH студенттеріне сәлем! Мен Томирис Машан, 2021 ж. Әлеуметтану түлегі (Summa Cum Laude), @nu_s_a бұрынғы президенті, @AIESEC.astana және SUSI for Women’s Leadership түлегі, сондай ақ @weneedfem негізін қалаушы. Бұл жазбада мен НУ -да әлеуметтануды оқудағы тәжірибеммен бөлісемін және сізге бірнеше кеңестер беремін.

Мұның бәрі Тайландтағы балалар жезөкшелігі тақырыбында EAP жобасын жазудан басталды: мен әлеуметтануды оқып, әлеуметтік теңсіздік мәселелерін зерттеуім керек екенін түсіндім. Содан бері мен әлеуметтануды өз мамандығым ретінде таңдағаныма ешқашан өкінген емеспін, өйткені бұл өмірлік ғылым!

Сүйікті сабақтар

Маған барлық Soc & Anth сабақтары өте ұнады, бірақ олардың ішіндегі ең көрнектісі – «Қоршаған орта және қоғам» курсы, ал «Қоғамдық қозғалыстар» курсы мені соңғы жобаға шабыттандырды. Мен сондай-ақ, біздің профессорлардың жаһандық оқиғаларға дер кезінде ден қойып, біз үшін бірегей курстарды, мысалы, доктор Майкл Райанның «COVID-19: пандемияның әлеуметтік-мәдени аспектілері» курсын өткізетінін бағалаймын.

Оқуды бітіргеннен кейін жұмыс

Менің ойымша, біздің әлеуметтану бағдарламасы түлектерде еңбек нарығында талап етілетін дағдыларды қалыптастырады. НУ әлеуметтануының түлектері өнім мен жобаларды басқару, зерттеулер мен коммуникация, деректерді талдау, HR, бұқаралық ақпарат құралдары және басқа да көптеген салаларда жұмыс істейді (толығырақ YouTube-тегі «НУ әлеуметтану және антропология кафедрасы» видеосынан біле аласыз, түсірілімді SASA ұйымдастырған).

Мәскеудегі жоғары экономика мектебіне түсу

Мен өз білімімді тереңдетіп, Мәскеудегі Ұлттық зерттеу университетінің жоғары экономика мектебінде салыстырмалы әлеуметтік зерттеулер бойынша магистр дәрежесін алуды шештім.

Магистратураға дұрыс мектеп пен бағдарламаны таңдау бір күнде қабылданған шешім емес. Бастапқыда, Dr. Алекс Мильцов маған HSE-ды магистратура ретінде қарастыруды ұсынды. Кейінірек мен жүздеген әлеуметтану бағдарламаларын зерттедім және HSE бағдарламасы менің қазіргі зерттеулерім мен академиялық дағдыларымды тамаша толықтыратынын түсіндім. Мен үшін бағдарламаның халықаралық аккредиттелуі, жоғары рейтингі және толық стипендия алу мүмкіндігі маңызды факторлардың бірі болды. Білім алуды жалғастырғысы келетіндерге, мен университетті орналасқан жері бойынша таңдауды ұсынамын: сіз баратын жеріңізде бір жыл немесе одан да көп уақыт өткізуге дайын болуыңыз керек!

Менің SSH-дегі 4 жылдағы ең үлкен қорытындым – кез келген жағдайда сыни ойлау мен зерттеу дағдыларын қолдану. Өмір бойы іздену әдетімен бірге жүретін білім – бұл менің бойыма сіңірілген тағы бір баға жетпес тәжірибе. Сондықтан бірінші курс студенттеріне менің кеңесім – зерттеуге ашық болу. Әлем жұмбақтарға толы, және оларды шешу үшін бізге барлық қажетті құралдар берілген! Іске сәт!