Тұрақты халықаралық алтайлық конференциясы (PIAC)

DSC01373

30 шілде мен 4 тамыз аралығында Назарбаев Университетінде Халықаралық Түркі академиясының демеушілігімен «Алтай әлемін зерттеудің жаңа көздері» тақырыбында тұрақты халықаралық алтайлық конференцияның (PIAC) 65-ші жыл сайынғы отырысы өтті. Халықаралық Түркі Академиясы Н. Базылханның Моңғолиядағы соңғы (2022) археологиялық олжалар, көне түркі тіліндегі ең көне руна жазулары, соның ішінде Түрік атауының ең ерте пайда болуы туралы жазылған презентациясын ұсынды.

Айта кету керек, тұрақты Халықаралық Алтаистік Конференция (PIAC) 1957 жылы 4 қыркүйекте Мюнхенде шығыстанушылардың 24-ші Халықаралық конгресінде құрылды. Содан бері дәстүрлі платформаға айналған PIAC жиыны аясында көрнекті шығыстанушы мамандар өзара тәжірибе алмасып, тың зерттеулерін таныстырып, пікірлеседі. PIAC Қазақстанда екінші рет өтті, біріншісі 30 жыл бұрын Алматыда өтті.

Бұл 9 панельдік сессиясы мен 31 спикері бар төрт күндік конференция болды, бұл PIAC тарихында алғаш рет бұрын-соңды болмаған қатысушылар саны. Конференцияда әртүрлі университет ғалымдарының 30-дан астам баяндамалары тыңдалды (Венгриядағы Кароли Гаспар, Жоғары зерттеулердің практикалық мектебі (Париж), Ляочэн университеті, Нанкай университеті, Қытайдың Ренмин университеті, Масарик университеті, Л.Н. Гумилев атындағы Қырғыз ұлттық университеті. Жүсіп Баласағұн және Васеда университеті). Қатысушылар түрлі тақырыптарды қозғап, архивтер мен жинақтардан табылған Орталық Азияға қатысты бұрын зерттелмеген жаңа дереккөздер мен құжаттарды ұсынды.

PIAC мүшелері Назарбаев Университетінің кампусын аралауға шақырылды, Масарик университетінің профессоры Михал Шварц НУ кітапханасына «Чехиядағы қолжазбалар коллекцияларында Моңғолияның салт-дәстүрлік мәтіндері» кітабын сыйға тартты.

Конференцияға қатысушылардың бірі, постдокторант Джавид Ахвар конференция туралы өз пікірімен бөлісті: «Осы конференцияның қатысушысы ретінде мен PIAC 65-ті жергілікті және халықаралық сарапшылар өздерінің жұмысымен бөлісу үшін жиналатын қызықты платформа деп санаймын. Бағдарлама мәдени турларды академиялық семинарлар мен презентациялармен үйлестіре отырып, өте ақылды түрде құрастырылды. Назарбаев Университеті үшін мұндай конференцияны өткізу үлкен мәртебе болды және мен профессор Шамилоғлының төрағалық етуін көруді мақтан тұтамын. Бұл үлкен жауапкершілікті ол абыроймен атқарды. Отанын сатқандардың әйелдеріне арналған Ақмола лагеріндегі экскурсияға қатысушылардың қалай бағалағанына куә болдым. Назарбаев Университеті алдағы уақытта да осындай деңгейдегі конференцияларды өткізе береді деп сенемін».