Бакалавриат бағдарламалары

НУ-дағы тарих мамандығы бойынша бакалавриат бағдарламасы Қазақстан тарихы бойынша қарқынды, плюралистік және ғылыми-зерттеу институтының үлгісі болуға бағытталған. Тарих бакалавры бағдарламасын таңдаған студенттер аймақтық және жаһандық тарих туралы терең білім алады және қазіргі күнмен қалай байланыс қалыптасқандығын бағалайды. Сонымен қатар, студенттер ақпаратты сыни бағалау, іріктеу және өңдеу, ауызша және жазбаша түрде еркін және жан-жақты қарым-қатынас жасауға, сондай-ақ автономды және жауапты жұмыс істеуге үйренеді.

Жалпы ақпарат

Тарих бакалавры сізді дәлелдемелерді бағалауға, басқа адамдардың дәлелдерін бағалауға, өз шешімін қабылдауға және өз көзқарастарын күрделі және сенімді тәсілдермен көрсетуге дайындайды.

Есімдер мен күндердің ұзын тізімін есте сақтау қажет емес. Оның орнына сіз қоғам қалай жұмыс істейтінін түсіну үшін тарихи дереккөздерді қалай пайдалануға болатынын үйренесіз. Мысалы, қазіргі заманғы өнеркәсіптің қалай дамығанына қарап, сіз экономикалық өзгерістер, қоршаған орта және мемлекеттік саясат арасындағы өзара байланысты зерттей аласыз. Сондай-ақ, өткен этносаралық қатынастарды зерттей отырып, сіз бүгінгі таңда Қазақстан сияқты мультимәдени қоғамдар қалай жұмыс істейтінін талдай аласыз.

Кең мағынада, сіз күрделі мәтіндерді түсініп, айқын және сенімді мәнерде өз дәлелдеріңізді тұжырымдауға үйренесіз. Тарихты зерттеу арқылы сіз ағылшын тілінде жазбаша және ауызша қарым-қатынас дағдыларын жақсартасыз. Сіз ақпаратты іздеп және сіз содан кейін түрлі елестететін дәлелдемелерді бағалай аласыз. Тарих мамандығымен, сіз:

– ағылшын тілінде ақпаратты қайта өңдеу және қарым-қатынас жасауды
– ақпаратты талдау және түпнұсқалық дәлелдер жасауды
– қоғамның бұрын қалай жұмыс істегенін түсіну және осы білімді ағымдағы жағдайларда қолдануды
– басқа адамдардың дәлелдерін бағалау және өз көзқарастарын айқын және сенімді мәнерде жеткізуді
– Мәдениет, қоғам және наным-сенім жүйелерінің алуан түрлілігін түсінуді үйренесіз.

Негізгі талаптар

Ағылшын Тіліне Қойылатын Талаптар

IELTS – жалпы балл 6.5-тен кем емес (әрбір секция бойынша 6.0-ден кем емес)
немесе
TOEFL IBT – 79-93 TOEFL IBT – 94-101 (Reading – 13-тен кем емес, Listening – 12-ден кем емес, Speaking – 18-ден кем емес, Writing- 21-ден кем емес)
немесе
TOEFL PBT* – 574-599

Академиялық талаптар

– Орта мектеп, UK foundation бағдарламасы, коллед түлектері мен оқушылары, сондай-ақ, A-level бағдарламасының түлектері

(SAT Reasoning ACT тестіне қойылатын ең төменгі талаптар)
SAT Reasoning Test – 1240 кем емес. Эссе міндетті емес, төменгі балл белгіленбейді.
ACT writing part міндетті емес – жалпы балл (composite score) кем дегенде 27.

– IВ Diploma бағдарламасының түлектері мен оқушыларына қойылатын ең төменгі талаптар

IB DP бойынша ең төменгі талаптар – жалпы балл 30 және 4, 4, 5 балл ілгері деңгейдегі 3 пән бойынша

– NIS Grade 12 Certificate* иегерлері – түлектеріне қойылатын ең төменгі талаптар

NIS 12 Grade Certificate – Үш пәннен кем дегенде ABB (талапкер таңдауымен)

*NIS Grade 12 Certificate иегерлері – түлектері конкурсқа IELTS және SAT нәтижелерімен “Орта мектеп түлектері” санатында қатыса алады (аталған санатқа қойылатын талаптарды жоғарыдан қараңыз).

Оқу ұзақтығы

4 жыл

Оқуды тәмамдағаннан кейін қайда жұмыс істеуге болады?

Тарих бағдарламасының түлектері алуан түрлі дағдыларды қажет ететін мына салаларда:

Заң саласы
Басқару мәселелері бойынша құқықтық кеңес беру
Мемлекеттік қызмет
Дипломатия
Қаржылық қызметтер және талдау
Мектептегі оқыту
Журналистика
Академиялық оқыту және зерттеулер
және т.б. көптеген салаларда жоғары сұранысқа ие болады.

Оқу бағдарламасының қысқаша мазмұны

Бакалавриат бағдарламасы 4 жылдық (8 семестр), онда сіз ECTS 240 кредитті толық алуыңыз талап.
Тарихқа қойылатын талаптар:
100 деңгейлік кез келген екі бастауыш курс
Жалпы тарих бойынша үш таңдау пәні
Тарих бойынша таңдау пәндері
Қорытынды тезис

Міндетті курстар:
Қазақ тілінің екі курсы
Қазақстан тарихы
Философия / Дін
Риторика және композиция
Қоғамтану бойынша факультативтер
Жаратылыстану ғылымдары және математика