Uncategorized

Физика кафедрасының зерттеуі атақты ғылыми журналдардың бірі-Physical Review Research-та жарияланды

News

Т. Жұмабек профессор К. Валагианнопулоспен бірге ЖИ элементтері бар дизайнды және жылу түрлендіру, оптикалық зондтау, жарық модуляциясы және анықтау саласында кең ауқымды қосымшаларды қажет ететін болашақ құрылғылар үшін ең перспективалы фотонды наноматериалдарды болжау үшін аналитикалық және сандық әдістерді қолданды.

Тілек Жұмабек-Алматы қаласындағы Сәтбаев атындағы Ұлттық техникалық зерттеу университетінің Физика мамандығы бойынша бакалавр дипломы бар, физика магистратурасының екінші курс студенті.  Назарбаев Университетінде салыстырмалы түрде қысқа уақыт жұмыс істегеннен кейін Тілек зерттеу мүмкіндіктерін іздеуде өте белсенді болды, сонымен қатар, қажырлы еңбегі мен профессор Константинос Валагианнопулостың тамаша басшылығының арқасында оның алғашқы қолжазбасы Американдық физикалық қоғам 1893 жылдан бастап шығарып келе жатқан беделді  “Physical Review” бірлестігінде үлкен сұранысқа ие журналдардың бірі-Physical Review Research-ке жариялануға қабылданды.

Мақала “Улавливание света произвольно тонкими полостями” деп аталады; онда нанометрлік масштабта құрылымдалған жасанды материалдармен, атап айтқанда плазмалық көп қабатты қабаттары бар анизотропты орталармен жарықтың жұтылуы теориялық тұрғыдан зерттеледі. Зерттеудің мақсаты алтын, платина, алюминий, мыс, күміс және т. б. сияқты әртүрлі негізгі материалдарды сынау, ең кең жолақты жұмыста тамаша сіңіруге қол жеткізу үшін ультра жұқа материалдардың оңтайлы параметрлерін табу болды, яғни барлық келіп түсетін күн энергиясын ұстап алатын материалдар жасау. Бұл зерттеулер сонымен қатар мұндай құрылымдарды өндірудің қиындықтарын түсіндіреді, мысалы, алюминий өндірістік ақауларға ең жоғары қарсылықты көрсетеді, ал платина ең нашар сипаттамаларға ие екенін көрсетеді

Біз қаншалықты жұқа болса да, жарықты ұстап алуға қабілетті қарапайым қабатты құрылымдарды теңестіреміз. Пленкадағы сәуленің тиімді ұзындығы оптикалық осьтің дұрыс көлбеуіне байланысты шексіз артады, осылайша құлаған толқын қуыстан шықпас бұрын қабаттар арасында шексіз ұзақ уақыт шағылысуға мәжбүр болады. Біздің әзірлемелерімізді оптикалық құрылғылардың кең спектрінде-фотоэлектрлік элементтер мен фотондық тізбектерден бастап фотондық сигналдық процессорлар мен смартфондарға дейін қолдануға болады”, – дейді профессор Валагианнопулос.