Uncategorized

Химия кафедрасының ғылыми-зерттеу жұмысы SYNFORM журналында SynStory ретінде аталып өтті

News post, копия (11) (1)

Химия кафедрасынан жақсы жаңалықтар!

Химия кафедрасының ғылыми-зерттеу жұмысы “Thieme” баспа тобының “SYNFORM” журналында SynStory ретінде атап өтілді: https://www.thieme.de/en/thieme-chemistry/synform-co-catalyzed-double-hydroboration-of-nitriles-158155.htm

“SYNFORM ” Thieme Chemistrу электронды журналдары ұсынған ақпаратты толықтырады. Ол  органикалық химия және онымен байланысты зерттеулер саласындағы жаңа ғылыми жетістіктер туралы өзекті ақпаратты, химия ғылымдары әлеміндегі фактілер мен адамдар, химиядағы халықаралық конференциялардың негізгі сәттері туралы жарияланымдар жасай отырып, химия саласындағы мамандардың Халықаралық қауымдастығымен  ынтымақтаса жұмыс істейді.

SynStories дегеніміз- бұл автордың жеке көзқарастарымен бірге органикалық химия саласындағы соңғы қызықты еңбектерде айталып өтетін жаңа ғылыми жетістіктер.

Зерттеу туралы

Бұрын белгілі болған аминдерді селективті синтездеуге мүмкіндік беретін жаңа трансформациялардың дамуы синтетикалық химия саласындағы мамандар қауымдастығының назарын үнемі аударады, өйткені аминдер көптеген табиғи өнімдерді, биологиялық белсенді молекулаларды, фармацевтикалық қосылыстарды, агрохимикаттарды және т. б. синтездеу үшін құрамдауыш блоктар ретінде маңызды рөл атқарады. Бұл ретте, нитрилдер сияқты оңай қол жетімді қарапайым шикізат молекулаларын аминдерге бірінші қатардағы ауыспалы металдардың мол катализаторларын қолданыа каталитикалық қалпына келтіру қымбат металдардың катализаторларын қолдана отырып, стехиометриялық тотықсыздану мен каталитикалық тотықсызданудың дәстүрлі ысырапшыл әдістеріне тартымды балама болып табылады. Алайда, нитрилді бөлме температурасында аминдерге тиімді және селективті түрде қалпына келтіру үшін негізгі металдың осындай каталитикалық жүйелерінің мысалдары әлі де аз және әдетте күрделі лигандтарды қажет етеді. Жауапты авторлар, Андрей Халимон (жоба жетекшісі) және оның әріптесі доктор Давит Айрапетян (химия кафедрасының постдокторанты) күрделі қанықпаған молекулаларды қалпына келтіру және күрделі органикалық молекулалардың синтезінде осындай түрлендірулерді қолдану үшін өтпелі металдардың үнемді және оңай қолжетімді прекатализаторларын жасауға мүдделі.

Мақаланың толық мәтінін мына сілтеме бойынша таба аласыздар: https://www.thieme.de/statics/dokumente/thieme/final/en/dokumente/tw_chemistry/CFZ-Synform-Efficient-Co-Catalyzed-Double-Hydroboration-of-Nitriles.pdf