Uncategorized

«Азия елдеріндегі салыстырмалы конституционализм: конституциялық бақылау институты, процедуралары мен механизмі» атты конференциясына шақырту және құжаттарды тапсыру

Шақырту және құжаттарды тапсыру

2023 жылдың 31 наурызы мен 1 сәуірі аралығында Назарбаев Университетінде (Астана, Қазақстан) «Азия елдеріндегі салыстырмалы конституционализм: конституциялық бақылау институты, процедуралары мен механизмі» атты конференция өтетінін қуана хабарлаймыз. Сізбен кездесуді асыға күтеміз және конференцияға қосқан үлесіңізді бағалаймыз.

Конференцияның мақсаты – Азиядағы және одан тыс жерлердегі әлемнің түкпір-түкпірінен конституциялық ғалымдарды өзара әрекеттесу, идеялармен алмасу және ғылыми диалог пен зерттеу ынтымақтастығын ілгерілете алатын алқалы желілер құру үшін біріктіру. Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты – жақында қайта құрылған, кең юрисдикцияға және жеке қолжетімділікке ие конституциялық бақылау соты. Конференция барысындағы академиялық алмасу оның болашақ жұмысына және конституциялық бақылау жүйелерінің басқа елдердегі заң үстемдігіне қосқан үлесіне пайдалы салыстырмалы перспективалар береді.

Конференцияда әртүрлі елдердегі конституциялық бақылау жүйелерінің құрылуы, процедуралары және басқа да аспектілері талқыланады. Спикерлер мен панелистерге жемісті өзара әрекеттесу үшін жеткілікті уақыт беру үшін 3-4 негізгі баяндамалар панелі (барлығы 16 спикерден аспайды) болады. Ұсынылған баяндамалары үшін тезистерді дайындаған кезде біз әлеуетті қатысушыларды конференция тақырыбына сілтеме жасауға шақырамыз. Бұл топтарға ұйымшыл болуға және ғалымдар арасындағы тығыз ынтымақтастықты дамытуға мүмкіндік береді. Конференцияның тілі – ағылшын тілі.

Барлық қатысушылар өздерінің сапарларын жоспарлауы керек. Ұйымдастырушылар қажет болған жағдайда виза шақыруларын береді. Спикерлерге Астанада жол жүру және тұру туралы практикалық ақпарат беріледі.

Таңдау критерийі

Жұмыстарды ұйымдастыру комитеті конкурстық негізде іріктейді. Таңдау критерийлері келесідей болады:

1. Ұсынылған мақаланың авторефератының сапасы
  2. Конституциялық бақылау механизмдеріне тоқталу
  3. Сөйлеушілердің географиялық және гендерлік әртүрлілігі
  4. Қатысушылар конституциялық құқықтануды әзірлеуде немесе бағалауда тиісті тәжірибесі бар профессорлар немесе нұсқаушылар, судьялар немесе заңгерлер болуы керек.

Жеке мақалаларды ұсыну

Материалдар

Барлық материалдар ағылшын тілінде ұсынылуы керек. Қатысушылар реферат (ең көп дегенде 500 сөз, оның ішінде түсіндірмелер) тақырыбымен, 3-5 түйінді сөзден және қысқаша өмірбаянмен (ең көбі 250 сөз) ұсынуы керек. Қатысушылар біреуден артық емес реферат ұсынуы керек.

Мысал

1. Сөйлеушінің аты-жөні
  2. Баяндаманың тақырыбы
  3. Аннотация: Нақты анықталған зерттеу мәселесі, негізгі дәлелдер мен әдістемелер тізімі (500 сөзден аспайтын) мақаланың аннотациясы.
  4. Өмірбаян: Азаматтық мәртебесінің қысқаша сипаттамасы (виза үшін), кәсіби мәртебе, білім және жұмыс тәжірибесі (250 сөзден аспайтын).

Маңызды күндер

1. Жеке тезистерді тапсырудың соңғы мерзімі 2023 жылдың 7 наурызы, Астана уақытымен 23 сағат 59 минутқа дейін. Ұсынысыңызды бір pdf файлы ретінде доктор Алексей Трочевке atrochev (атрочев) nu.edu.kz мекенжайы бойынша жіберуіңізді сұраймыз. Беру мерзімі өткеннен кейін алынған тезистер қабылданбауы мүмкін.
  2. Қатысушылар 2023 жылғы 15 наурызға дейін өтінімді қарау мәртебесі туралы хабардар етіледі. Аннотацияларды қабылдау электрондық пошта арқылы хабарланады және аннотацияны жіберген сайын жарамды электрондық пошта мекенжайын беру маңызды.