PSIR жаңалықтар

Саясаттану және халықаралық қатынастар кафедрасы өткізген эссе байқауының нәтижелері жарияланды

upd visual

Осы жазда PSIR кафедрасы өзінің студенттері арасында эссе байқауын өткізді. PSIR мамандығының 2020 және 2021 жылғы сынып оқушыларына келесі сұрақ бойынша өз ойларымен бөлісуге шақырылды: «Кеңес Одағы ыдырағаннан бастап Орталық Азияда діни жаңғыру болды. Сіздің ойыңызша, діндарлықтың көтерілуінің негізгі себептері неде? Қалай ойлайсыз, бұл жаппай құбылыс па немесе мемлекет құру процесінің маңызды құрамдас бөлігі ме? Халықтың қай бөлігі оған аса сезімтал және неге? Бұл тенденцияның Орталық Азия республикалары үшін қандай геосаяси салдары болуы мүмкін?»

Профессор Жан Франсуа Каронның айтуынша, эссе байқауының мақсаты студенттерді жазғы уақытта өз елдерінің Қазақстандағы өкілі болып табылатын елшілерді қызықтыратын зерттеу тақырыбында жұмыс істеуге ынталандыру болды. Сонымен қатар, инструментальды тұрғыдан алғанда, бұл біздің студенттердің талдау қабілеттерін дипломатиялық қоғамдастыққа көрсету және оларды біріктіру тәсілі болды.

Эсселерді Канада, Германия, Нидерланды, Бельгия, Испания және Ұлыбритания елшілері, сондай-ақ Еуропалық Одақ елшілері жеке оқып, бағалады. Талқылау қорытындысы бойынша Диас Тәкенов бірінші орынға, ал Аружан Мейірханова екінші орынға ие болды. Диас Нидерланды Корольдігінің Елшілігінде, ал Аружан Германия елшілігінде бір күндік тағылымдамадан өтеді. Сонымен қатар, олардың екеуі де өте жомарт ақшалай сыйлық алды.

Студенттердің очерктерінің сапасы елшілерге үлкен әсер қалдырғанын, олардың Орталық Азиядағы ислам тарихы туралы құнды және өзекті ақпараттар алғанын атап өткен жөн.